zachmurzenie duże
26°
25°
piątek
STOP pożarom traw!
19 kwietnia 2018 r. | 11:18
2

W imieniu gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, zwracam się z apelem o zachowanie ostrożności i rozsądku oraz nie wypalanie traw. Praktycznie nie ma dnia, by jednostki z gminy nie wyjeżdżały do pożarów na łąkach i nieużytkach.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to niestety wypalaniem traw i pozostałości roślinnych.

W tym roku ponownie zainaugurowano kampanię pod hasłem "STOP pożarom traw!", która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

Niektóre ze skutków wypalania traw:
- ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu do powietrza;
- podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia;
- do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.2 odpowiedzi na “STOP pożarom traw!”

 1. Obserwator pisze:

  Jeden podpala drugi gasi a za udział w akcji się należy.

  2
  4
 2. OSP pisze:

  Widzę poważne oskarżenia w kierunku jednostek OSP. Jeżeli jesteś tego pewny to zapraszam na POLICJĘ złożyć stosowne zawiadomienie a nie oskarżać druhów którzy poświęcają swój wolny czas narażając życie. Ale raczej chodzi w Twojej wypowiedzi o “zazdrość” bo nie jesteś w straży a ktoś inny jest i niesie pomoc potrzebującym.

  2
  2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *