słabe opady deszczu
14°
13°
sobota
fot. Mariusz Trepka
Spotkanie ws. programu “Czyste Powietrze”
25 września 2018 r. | 11:48
3

W ubiegłym tygodniu w Niegowie odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie rządowego programu "Czyste Powietrze".

Dzięki programowi w istniejących jednorodzinnych budynkach mieszkalnych będziemy mogli wymienić źródła ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

fot. Mariusz Trepka

fot. Mariusz Trepka

 3 odpowiedzi na “Spotkanie ws. programu “Czyste Powietrze””

 1. Mieszkaniec Tomiszowic pisze:

  Pic na wodę fotomontaż . Kolejna akcja wyborcza PIS bez pokrycia.

  8
  1
 2. Janek pisze:

  O co chodzi w tym programie, co trzeba spełnić za warunki, opowie ktoś kto był ??

  0
  0
 3. Mieszkaniec Tomiszowic pisze:

  Program to sposób na spotkanie z działaczami PIS przed wyborami samorządowymi wg. założenia “Jak dobrze obiecasz to dawać już nie musisz” .

  6
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *