zachmurzenie małe
27°
26°
piątek
fot. Mariusz Trepka
Ruszają dopłaty do opieki w żłobku
07 marca 2022 r. | 11:12
0

1 kwietnia br. wejdzie w życie nowe rozwiązanie dla rodziców tych dzieci, które nie kwalifikują się do rodzinnego kapitału opiekuńczego. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – do 400 zł miesięcznie.

1 stycznia br. wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy – zupełnie nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do  35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Rodzic sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza.

– Dla tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku, a właściwie dla ich rodziców – przygotowaliśmy inne rozwiązanie. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Rozwiązanie to wejdzie w życie już za niespełna miesiąc, dokładnie 1 kwietnia 2022 r. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Przykładowo jeśli rodzic płaci za żłobek 300 zł, to dofinansowanie również wyniesie 300 zł. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, nie rodzicom.

Rodzicu, złóż wniosek!

Aby otrzymać dofinansowanie, rodzic lub opiekun będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek.

Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia 2022 r. wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:

  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS
  • bankowości elektronicznej.

Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. /MRiPS/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *