zachmurzenie duże
22°
18°
poniedziałek
MWM Brzesko
Oświadczenie Wójta ws. śmieci
14 stycznia 2019 r. | 12:20
0

Wójt Mariusz Rembak wydał specjalne oświadczenie w sprawie odbioru odpadów komunalnych z terenu gminy Niegowa. Treść oświadczenia możecie przeczytać poniżej.

Szanowni Mieszkańcy,
Informuję, że od 1 stycznia 2019 roku odpady komunalne z terenu gminy odbiera firma Zakład Gospodarki Komunalnej z Zawiercia.

Pojemniki na odpady komunalne zmieszane i popiół, harmonogram wywozu odpadów na 2019 r. oraz worki będą dostarczone bezpośrednio na Państwa posesje.

Harmonogram dostępny jest również na stronie www.niegowa.pl. Tutaj: https://www.niegowa.pl/aktualnosci/903, worki na odpady segregowane można dodatkowo odebrać w Urzędzie Gminy Niegowa w pok. 16.

W tym roku wszystkie odpady, w tym popiół będą odbierane w jednym dniu zgodnie z harmonogramem obowiązującym dla danej miejscowości, przy czym popiół odbierany będzie od października do kwietnia i dodatkowo w miesiącach czerwcu i sierpniu.

Zasady segregacji nie zmieniły się. Segregujemy do worków:
Szkło, opakowania szklane – zielony worek,
tworzywa sztuczne, metal, odpady wielomateriałowe– żółty worek,
odpady bio - brązowy worek,
papier, tektura – niebieski worek

Proszę zwrócić szczególną uwagę na jakość segregowania. Oddzielać to co można odzyskać i wrzucać do worka w odpowiednim kolorze, gdyż firma wywożąca odpady będzie kontrolować poprawność segregacji. Gdy firma stwierdzi brak prawidłowej segregacji zostanie Państwu naliczona opłata za odpady niesegregowane.

W przypadku wątpliwości, gdzie wrzucić odpad można zapoznać się z katalogiem odpadów. Tutaj: https://www.niegowa.pl/dokume…/Alfabetyczny_Spis_Odpadow.pdf lub odebrać książeczkę w urzędzie gminy.

Od 2019 roku zwiększy się stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny opłata wynosi 12,70 zł miesięcznie od mieszkańca oraz 10,50 zł miesięcznie, za każdą kolejną osobę, powyżej 5 osób zamieszkujących nieruchomość.

Jeżeli odpady są zbierane w sposób nieselektywny wysokość opłaty wynosi 25,40 zł miesięcznie od mieszkańca oraz 21,00 zł miesięcznie, za każdą kolejną osobę, powyżej 5 osób zamieszkujących nieruchomość. W najbliższych dniach otrzymają Państwo zawiadomienia o zmianie stawki z wyliczoną kwotą miesięczną należności, którą należy uiszczać do ostatniego dnia każdego miesiąca.

Podwyżka wynika ze znaczącego wzrostu opłat i cen związanych ze składowaniem, utylizacją i recyklingiem odpadów komunalnych, na które gmina nie ma żadnego wpływu.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie funkcjonował przy ul. Kamiennej w Niegowie (teren oczyszczalni ścieków) dwa razy w miesiącach: IV – XI i raz w miesiącach: XII –III. Terminy otwarcia otrzymają Państwo wraz z harmonogramem lub można się zapoznać na stronie internetowej. Tutaj: https://www.niegowa.pl/aktualnosci/903.

Wójt Gminy Niegowa
Mariusz RembakDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *