zachmurzenie duże
-5°
-8°
niedziela
fot. Dominika Panaszek / WUOZ w Katowicach
Ciekawe odkrycie we wnętrzu kościoła p.w. św. Mikołaja w Niegowie
17 grudnia 2021 r. | 12:57
0

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach we wnętrzu kościoła p.w. św. Mikołaja w Niegowie przeprowadził III etap prac konserwatorskich, które rzuciły nowe światło na datowanie świątyni. Jak podają źródła, murowany kościół we wsi Niegowa został wzniesiony w 1440r., jednak kształt, który możemy podziwiać obecnie jest wynikiem licznych przebudów w późniejszych wiekach.

Sama wieś Niegowa jest starą osadą, wzmiankowaną już w 1306r., w której wtedy istniał już drewniany kościół , który został zniszczony w wyniku działań żołnierzy Jana Muskaty. Źródła wskazują więc, że pierwotny, XVI w. Murowany kościół w Niegowie składał się z obecnego prezbiterium oraz zakrystii od strony południowej (obecny składzik). Jednak dokonane podczas prac konserwatorskich odkrywki

Po odsłonięciu wtórnych nawarstwień ze ścian wnętrza Starej Zakrystii ukazało się bowiem kilka reliktów, które potwierdzają, iż ta część świątyni powstała przed 1440 r. Odkrywek dokonano przede wszystkim na ścianie wschodniej, gdzie odsłonięto wątek muru kamiennego, a także ścianie południowej na której odkryto niszę na oleje święte (oleatum) z kamiennym profilowanym polichromowanym obramieniem. Odkryto również świadki najstarszych pobiał z zapraw pokrytych fragmentami stratygrafii. Stara Zakrystia kościoła p.w. św. Mikołaja w Niegowie jest więc najstarszą, pierwotną murowaną świątynią datowaną na I pół. XIV w.

Kościół p.w. św. Mikołaja w Niegowej wpisany został do rejestry zabytków pod nr. A/117. /WUOZ w Katowicach/

fot. Dominika Panaszek / WUOZ w Katowicach

fot. Dominika Panaszek / WUOZ w Katowicach

fot. Dominika Panaszek / WUOZ w Katowicach

fot. Dominika Panaszek / WUOZ w KatowicachDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *