zachmurzenie duże
26°
25°
piątek
Urząd apeluje do rolników
16 maja 2022 r. | 11:18
1

Urząd Gminy Niegowa zaapelował do rolników z gminy. Apel znajduje się poniżej.

W związku z bardzo dużą liczbą zgłoszeń o padaniu pszczół (szczególnie okolice Niegowy, Tomiszowic, Bliżyc i Sokolnik), zwracamy się z uprzejmą prośbą, w szczególności do rolników, o przemyślenie godzin stosowania oprysków.

Mimo, że cześć oprysków nie jest szkodliwa dla tych owadów, to pszczoła ze względu na zapach który przyniesie ze sobą do ula, jest zabijana przez pozostałe mieszkanki. Owad, w odróżnieniu od ludzi, nie ma szans na założenie maseczki ani uniformu, który chroniłby go przed skutkami oprysku. Spora część rolników reprezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy. Takie osoby zdają sobie sprawę jak nieodpowiedzialne jest niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin, ale są wśród naszej społeczności osoby, które kompletnie ignorują zagrożenie wynikające z ich stosowania. Pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Te pożyteczne owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Bez pszczół ludzkość wyginie. Dlatego tak ważna jest pomoc każdego z nas, by te pracowite owady miały gdzie żyć.Jedna odpowiedź do “Urząd apeluje do rolników”

  1. Mieszkaniec pisze:

    Warto uświadamiać rolników żeby nie pryskać roślin które kwitną w godzinach ich oblotu, ale warto też przypomnieć ludzia że wiele zabiegów musi być robiona w ciągu dnia, a dla rolnika wiążącą instrukcją stosowania środków ochrony roślin jest etykieta produktu której użytkownik profesjonalny musi przestrzegać a nie wydzimisie sąsiada który będzie mówił rolnikówi kiedy ma jechać pryskać bo już dochodzi do przesady w drugą stronę i pasowało by żeby rolnik pryskał tylko w nocy i nie spał już w ogóle.

    1
    0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *