zachmurzenie duże
23°
22°
niedziela
MWM Brzesko
Trwa weryfikacja deklaracji śmieciowych
12 lutego 2021 r. | 11:35
9

Urząd Gminy Niegowa informuje, iż przystępuje do weryfikacji danych zawartych w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pod względem liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

Na podstawie danych pochodzących ze złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – według stanu na 31 grudnia 2020 r. liczba mieszkańców wynosi 4915 osób, natomiast zgodnie z Ewidencją Ludności na terenie Gminy Niegowa zameldowanych jest 5613 osób.

Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości jest obowiązany w przypadku zmiany liczby osób zamieszkujących nieruchomość, złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.
Po wstępnej weryfikacji złożonych dotychczas deklaracji wynika, iż błędy w nich zawarte dotyczą głównie zaniżonej ilości osób zamieszkujących na danej nieruchomości.
Prosimy, zatem mieszkańców Gminy Niegowa, którzy w dotychczas złożonych deklaracjach nie dokonali aktualizacji danych dotyczących liczby osób zamieszkujących nieruchomość (np. w przypadku wprowadzenia się nowych osób, powrót z zagranicy, akademików, urodzenia się dziecka), aby sami zgłaszali się w celu złożenia rzetelnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Przypominamy, że opłatę za odpady komunalne należy uiszczać w miejscu zamieszkania. Zgodnie z definicją podaną w art. 2d rozporządzenia WE nr 763/2008 z dnia 9 lipca 2008r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań (Dz. Urz. UE L z 2008r., poz. 218, s. 14 jest to miejsce, w którym osoba zazwyczaj spędza czas przeznaczony na odpoczynek, po powrocie z pracy, niezależnie od okresu, w jakim nie przebywała na danej nieruchomości z uwagi na obowiązki zawodowe czy też z innych powodów związanych np. z wypoczynkiem, urlopem, odwiedzinami u przyjaciół i krewnych, interesami, leczeniem medycznym lub pielgrzymkami religijnymi.
W związku z tym aktualizacji deklaracji powinni dokonać również właściciele nieruchomości, na której mieszkają osoby niezameldowane a także studenci przebywający obecnie na nieruchomości, którzy uczą się zdalnie z przyczyny pandemii COVID-19.
Weryfikacja złożonych deklaracji odbywać się będzie w oparciu o dane zgromadzone w Ewidencji Ludności.
W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracjach, organ wezwie do udzielenia wyjaśnień oraz do złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wykazując stan faktyczny zgodny z rzeczywistością.

Apelujemy, aby do dnia 26.02.2021 r. właściciele nieruchomości zamieszkałych, którzy nie dokonali aktualizacji danych, złożyli rzetelną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Deklaracje można złożyć w Urzędzie Gminy Niegowa, wysłać pocztą lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej e-PUAP (wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego). Wzór deklaracji można znaleźć tutaj 

Niewypełnienie tego obowiązku będzie prowadziło do wydania decyzji administracyjnej w tej sprawie ze skutkiem powstania zaległości i odsetek. Informujemy również, że policja jest uprawniona do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego do wysokości 500 zł m.in. za:

1. niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
2. podanie w deklaracji nieprawdziwej liczby osób zamieszkujących nieruchomość,
3. nie segregowanie odpadów.

Powyższa kontrole mają na celu uszczelnienie systemu. Rzetelne dane w deklaracji i wpłacanie zobowiązań za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest warunkiem niepodnoszenia stawek dla mieszkańców. /UG Niegowa/9 odpowiedzi na “Trwa weryfikacja deklaracji śmieciowych”

 1. Werty pisze:

  Opłata za wywóz pojemnika ze śmieciami jest usługą a nie haraczem i powinna być naliczana za ilość śmieci w pojemniku a nie od osoby , bo nie każdy produkuje tyle samo śmieci , odbiór i przerób odpadów jest w tonach a nie w ilościach mieszkańców , ale te tępe dzidy wymyśliły sobie nowy dochód i myślą że ludziska to wytrzymają .

  24
  0
 2. Mieszkaniec pisze:

  Szkoda że dopiero teraz na to wpadli nasi nieomylni urzędnicy, a do tej pory płaciliśmy opłaty zawyżone przez osoby niezdeklarowane? Zobaczymy co wykaże weryfikacja bo jeśli się okaże że nagle w deklaracjach przybyło 698 mieszkańców, to Szanowni Mieszkańcy, myślę że trzeba złożyć zbiorowy pozew o odszkodowanie za zawyżanie opłat za odpady komunalne od momentu kiedy ta opłata zaczęła obowiązywać.

  12
  1
  • Werty pisze:

   Ta ustawa śmieciowa która wyszła z sejmu to największy bubel jaki może być , ale po takich pisowskich tępych łbach nic innego nie mażą się spodziewać , w cywilizowanych krajach opłata śmieciowa jest w liczona w podatek a pojemniki ze śmieciami są wywożone co tydzień np. tak jest w UK a u nas przez miesiąc w pojemniku się pierda Olą robale i insekty.

   7
   0
 3. Smieciuch pisze:

  Te dwa ostatnie zdania no rewelka. To se jeszcze powolojta CBŚ centralne biuro śmieciowe co nam do koszy będzie zaglądać. Takie teksty to tylko były policjant może wymyślić. Jak sobie nie radzi to “straszy” kolegami.

  5
  0
 4. Mieszkaniec Niegowy pisze:

  Niech na początku Gmina zacznie wywiązywać się ze swoich obowiązków nałożonych ustawą .Usuwanie dzikich wysypisk oraz przydrożnych śmietnisk należy do Gminy i to straszenie to raczej będzie dotyczyć Gminy .Proponuję stworzenie bazy wysypisk, powiadomienie o nich mediów i będziemy mieli pokaz braku wiedzy tematycznej urzędników .

  2
  0
  • Andrzej pisze:

   Powiedział co wiedział. Śmieci ma usunąć właściciel posesji na której są. Nie znasz przepisów się nie wypowiadaj. Jeżeli są w pasie drogi gminnej to usuwa je gmina i tak robi bo nie widzę ich przy gminnych drogach. Doucz się nieuki i dopiero komentuj. A propos cen to rząd nam zaserwował takie rozwiązanie, gmina jest tylko wykonawcą ustawy. Tak to już u nas jest głosują na pisiorow a później płaczą.

   2
   1
   • Werty pisze:

    Zgadzam się z tobą że rząd nam zaserwował takie rozwiązanie ze śmieciami , ale nie nakazał kilka razy w roku podnosić opłat ceny ropy nie rosną gwałtownie , przerób odpadów jest w tonach a nie ilościach osób a ustawa mówi że samorządy nie mają prawa zarabiać na śmieciach a zarabiają .

    2
    0
 5. Koniec świata pisze:

  Ta, tak się spiesza ze sprzątaniem tych czystych gminnych placow i dróg że nie maja kiedy opróżnić kubłów.

  2
  0
  • Andrzej pisze:

   Plac zabaw dla dzieci pełen butelek po wódce i piwach, gównach psich. Oczywiście gmina winna. Tak jak z bakteriami coli w wodzie, ale szamba na placu nie ma. Później pretensje największe do gminy. Śmieci też gmina wyrzuca przy drogach, lasach i polach. Głupie Polaczki.

   5
   1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *